Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Яка вона, українська концепція перехідного правосуддя? Експертна дискусія в м.Одеса

Експерт РЦПЛ Роман Мартиновський прийняв участь в експертній дискусії з питань розробки та запровадження української концепції правосуддя перехідного періоду, яка відбулася у місті Одеса 17 жовтня 2020 року.

За його словами суспільний інтерес до теми зростає, проте на цьому шляху Україні  слід подолати ще багато викликів. Коли мова йде про створення механізму відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності та інші найтяжчі злочини, що вчиняються під час збройного конфлікту, серед викликів з’являються: психологічна неготовність суддів до розгляду справ про воєнні злочини, відсутність досвіду розслідування та розгляду справ, пов’язаних зі збройним конфліктом, необхідність підвищення рівня знань в сфері МКП, МГП, МППЛ серед задіяних професіоналів.

Приводом для палких дискусій під час зустрічі стала запропонована експертом концепція змішаного правосуддя.

«Коли ми говоримо про обрання тієї чи іншої моделі за основу, ми маємо на увазі не копіювання існуючих конструкцій, а врахування як позитивного, так і негативного досвіду їх застосування іншими країнами, її побудову на загальних принципах, які враховують характер і причини конфлікту в Україні, стан нашої судової та правоохоронної системи, загальний контекст подій»

На думку Романа Мартиновського можливий механізм для України має:

  • бути інтегрований в національну правову систему
  • включати всі етапи процесу притягнення до відповідальності зі всіма складовими (розслідування, підтримка обвинувачення, безпосередній судовий розгляд та захист)
  • включати міжнародний елемент (іноземні фахівці – слідчі, прокурори, судді). У змішаному суді іноземних суддів має бути більшість (принаймні на початковому етапі; згодом співвідношення може змінюватись на користь національних суддів, аж до повної відмови від іноземного елементу).

«Реалізація цих принципів неможлива без внесення необхідних змін до Конституції» – зазначає експерт.

Експертна дискусія відбулась у партнерстві з Робочою групою з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при Президентові України, за підтримки USAID, МФ «Відродження», Української Гельсінської спілки з прав людини.

Фото: Прокуратура Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.