Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

“Видворення з Криму є воєнним злочином!” РЦПЛ презентовано Стратегію розслідування.

Експертами Регіонального центру прав людини презентовано Стратегію розслідування воєнних злочинів, що полягають у видворенні з окупованої території Криму осіб, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права.

Презентація відбулась в закритому режимі в офісі Прокуратури АРК та м. Севастополя, в ній прийняли участь 15 прокурорів та представників Центру.

Ретельний аналіз норм міжнародного права, українського кримінального права та окупаційного законодавства РФ дав змогу детально описати механізм вчинення злочину, окреслити коло винуватих осіб, визначити особливості розслідування даного виду злочинів в режимі in absentia. Особлива увага була приділена ролі т.з. суддів, чиї постанови стають «офіційними» підставами для видворення осіб з окупованої території.

Присутні мали змогу ознайомитись із теоретичними особливостями даного виду злочинів, важливими для їх кваліфікації за національним та міжнародним правом. Також мало місце обговорення спірних практичних аспектів розслідування, з якими прокурори та слідчі стикаються у щоденній роботі.   Передбачається, що дана Стратегія стане корисним посібником для правоохоронних органів, які розслідують воєнні злочини, пов’язані з окупацією півострова, а також сприятиме подальшій співпраці між державою та громадським сектором з відповідних питань.

Історично – правовий контекст:

Починаючи з лютого 2014 року територія АР Крим та міста Севастополя (далі – Крим, Кримський півострів) окупована Російською Федерацією. На цій території діє правовий режим міжнародного збройного конфлікту та підлягають застосуванню закони і звичаї війни, що передбачено нормами міжнародного гуманітарного права (МГП), зокрема статтею 42 Гаазького положення 1907 року, статтею 2 Женевської конвенції IV Про захист цивільного населення під час війни (ЖК IV).

Після встановлення контролю над територією Криму, РФ розпочала широкомасштабну політику видворення частини цивільного населення цієї території за її межі. В якості інструментів для такого примусового видворення російська влада використовує власне міграційне законодавство та законодавство про адміністративні правопорушення, а також підконтрольні їй суди, створені на території Кримського півострову.

Видворення цивільного населення з окупованої території Криму є воєнним злочином.

Стратегію підготовано в рамках проекту Fighting impunity: enforce accountability for unlawful deportations and transfers of populations за підтримки U.S. Embassy