
Україна має створити незалежний інститут дитячого омбудсмена відповідно до європейських стандартів. Про це заявила експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська під час зустрічей з представниками Європейського Союзу.
Дитячий омбудсмен має бути незалежним у своїй роботі та має концентруватися суто на вирішенні проблем із дотриманням прав дитини. Також необхідно, щоб Уповноважений з прав дитини мав безпосередній контакт з дітьми. Людина, яка буде займати цей пост, має бути доступна для дітей, інформація про її роботу повинна викладатися зрозумілою мовою. Дитячий омбудсмен виконуватиме, з-поміж іншого, координаційну роль, що зробить більш прозорою та дружньою для цільової аудиторії систему захисту прав дитини в Україні.
«Україна має заснувати посаду Уповноваженого з прав дитини, за аналогією з відповідними інститутами на європейському рівні, дотримуючись існуючих міжнародних стандартів. Дитячий омбудсмен має бути наділений правом виступати від імені дітей та представляти їхні інтереси в компетентних іноземних і міжнародних інстанціях. Станом на сьогодні в теорії ми маємо понад 10 державних органів, до компетенції яких так чи інакше входить захист прав дитини, що вносить дезорганізацію, наприклад, у процес повернення депортованих дітей», — зазначила Катерина Рашевська.
Під час зустрічі з європейськими партнерами Катерина Рашевська актуалізувала необхідність змін до українського законодавства і підтримки цього процесу з боку ЄС, адже відповідна реформа передбачена в Угоді про асоціацію. Зокрема, конкретним змістом та правовими гарантіями має бути наповнений статус «дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів». За рік повномасштабної війни так і не було врегульовано це питання.
Також необхідно розробити і імплементувати програми підтримки батьків, чиїх дітей депортували або примусово перемістили до Росії під час збройного конфлікту. Крім того, необхідно включити «дитячу проблематику» у систему загального сприяння відбудові та примирення в Україні.
Адвокаційна поїздка була організована за сприянням партнерської організації Civil Rights Defenders у співпраці з Центром громадянської просвіти “Альменда”.
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024