Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Розказати про геноцид в Україні: РЦПЛ на міжнародній Конференції ОБСЄ з людського виміру (Варшава)

3 жовтня 2022 року в рамках міжнародної конференції Warsaw Human Dimension Conference пройшов сайд-івент “Genocide in Ukraine: victim-centered approach and international responsibility”, організований Регіональним центром прав людини спільно з Центром Громадянських Свобод, Харківською правозахисною групою, Центром громадянської просвіти «Альменда» та Інститутом запобігання геноциду імені Лемкіна.

Під час виступів учасники розповіли про злочини РФ в Україні, зосередились на окремих правових питаннях та висловили впевненість в можливості юридичного доказування вчинення з боку РФ злочину геноциду проти української нації.

Сопрезидент Інституту Лемкіна Еліза фон Йоден-Форги пояснила підхід їх організації до виокремлення стадій вчинення злочину геноциду, описала патерни які характеризують цей злочин, а також розповіла про його прояви у діяннях Російської Федерації на території України.

Марія Суляліна з «Альменди», в свою чергу, звернула увагу на роль російської пропаганди у викоріненні української ідентичності, а також розповіла про порушення Росії у сфері освіти та захисту прав дитини на тимчасово окупованих територіях. Вона підкреслила, що значною проблемою залишається примусова депортація українських дітей до Російської Федерації та їхня подальша русифікація.

Далі слово взяла експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська, яка розказала про необхідність використання жертво-центричного підходу у процесах правосуддя. Вона закликала міжнародну спільноту до конкретних кроків у даній сфері та відходу від практики висловлення офіційними посадовцями “глибокої стурбованості”.

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров під час свого виступу детально розповів про особливості доведення злочину геноциду. Зокрема, він зупинився на різних проявах злочину на тимчасово окупованих територіях України. Також пан Захаров зробив акцент на матеріальних елементах, які становили злочин геноциду в Маріуполі, та окреслив параметри визначення української національної групи.

Виступи учасників заходу завершилися словом Олександри Романцової, виконавчої директорки Центру Громадянських свобод, яка озвучила рекомендації, підготовлені Регіональним центром прав людини та Інститутом Лемкіна. Ознайомитись з ними та іншою інформацією, можна у брошурі нижче. 

Під час блоку «Питання-відповіді» було детально обговорено проблему примусового вивезення українських дітей до Росії та їхньої незаконної передачі в російські сім’ї. Марія Суляліна та Катерина Рашевська наголосили на труднощах розробки механізму повернення дітей до України та на неможливості ідентифікації цих дітей. Також учасники заходу окремо зупинилися на темі повторення так званого «кримського сценарію», коли українські діти, які опинилися під російською окупацією, після досягнення призовного віку примусово мобілізуються до лав російських окупаційних військ для боротьби проти української нації. 

Ми вдячні партнерам за надану підтримку та всім присутнім – за щирий інтерес до теми притягнення Російської Федерації до відповідальності за злочин геноциду проти української нації.