
28 лютого та 1 березня 2023 року проходив Саміт громадянського суспільства в м. Гаага, який організували Конференція неурядових організацій Ради Європи та Campaign to Uphold Rights in Europe (CURE). Захід об’єднав 146 представників громадянського суспільства із 40 держав-членів Ради Європи, серед яких була й експертка РЦПЛ Катерина Рашевська.
Саміт був скликаний напередодні засідання Постійного комітету ПАРЄ. Він присвячений 75-й річниці Європейського конгресу, який зіграв важливу роль у появі як Ради Європи, так і Європейського економічного співтовариства — попередника сучасного Європейського Союзу.
Учасники Саміту працювали в складі 12 панелей задля ухвалення тексту Підсумкової Декларації. Саме її будуть розглядати глави держав і урядів на Саміті Комітету міністрів Ради Європи 16–17 травня 2023 року в Рейк’явіку.
Цей документ охоплює виклики, перед якими стоїть наразі європейська спільнота, у тому числі й через російську агресії. Серед іншого, вона зачіпає питання забезпечення виконання Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, доповнення її додатковим протоколом щодо права людини на безпечне для здоров’я довкілля, ефективність моніторингової системи Ради Європи, пошук шляхів співпраці з державами, які не є членами організації, зокрема, Росією і Білоруссю.
Під час саміту Катерина Рашевська підняла питання необхідності імплементації жертво-центричного підходу до всіх процесів відправлення правосуддя та відшкодування шкоди задля того, щоби припинити об’єктивізацію жертв та зробити їх повноправними суб’єктами.
Також Рашевська зазначила, що Рада Європи має бути більш проактивною в розв’язанні російсько-українського міждержавного конфлікту:
«Їй під силу стандартизувати процеси введення в дію принципу універсальної юрисдикції в державах членах. Вона здатна створити посаду Спеціального доповідача із санкційної політики проти РФ задля того, щоби підвищити її ефективність. Рада Європи має сприяти поверненню українських дітей із територій, підконтрольних Росії, зокрема сприяючи реформам в Україні».
Крім Декларації, високим представникам на заході у Рейк’явіку буде запропоновано ухвалити ключові пункти Заяви щодо ролі Ради Європи в забезпеченні прав людини, верховенства права та демократії в Україні в умовах агресії Російської Федерації.
Документ був підготовлений спільно представниками Регіонального центру прав людини, Центром прав людини ZMINA, Центром громадянських свобод та Українською Гельсінською спілкою з прав людини з урахуванням міркувань, висловлених правозахисниками та юристами, які брали участь у дискусії щодо України.
До Заяви можуть долучитися представники громадянського суспільства в Україні, Європі та на міжнародному рівні.
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024