Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги тепер у державній власності України.

17 лютого 2022 року Верховною радою України прийнято рішення про передачу у державну власність Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги. До цього собор де-юре перебував у власності Автономної Республіки Крим. Це довгий час розв’язувало руки російській владі у зазіханнях на церковне майно, а у 2019 році утиски переросли у рішення суду про виселення громади ПЦУ з кафедрального собору.

Фото: Qirim News

Зважаючи на особливу роль собору як духовного осередку громади ПЦУ в Криму, який протягом усього часу окупації зберігав україномовну богослужбову традицію та фактично відігравав роль українського культурного центру, рішення про захист з боку держави можна тільки привітати. Собор переходить у державну власність тимчасово (на період окупації), проте саме рішення на думку експертів та юристів відкриває багато можливостей – в тому числі для захисту інших об’єктів власності в Криму. Воно:

  1. Дозволить українському уряду вживати дієві заходи захисту собору
  2. Підвищить ефективність застосування норм міжнародного гуманітарного права, (захист майна, в т.ч. релігійного призначення на окупованій території, ст. 23 (g), ст. 46, ст. 56 Гаазького Положення 1907 року «Про закони і звичаї війни на суходолі»)

Микола Кіккас, юрист ГО «РЦПЛ»:

«В юридичному полі окупантів, Православної церкви України не існує. Відповідно, її «немає» і як власника майна. Так простіше було відбирати церковні приміщення, бо  вони належали ВР АРК і за логікою окупантів тепер належать «верховному совету Республики Крым». Державна власність України – інша річ. Відповідати за відібране майно доведеться тепер перед державою».

Микола Кіккас

Андрій Щекун, уповноважена особа митрополита Сімферопольського і Кримського Климента :

«Ключове – ми відкрили ящик Пандори. До цього жодного разу у ВРУ не розглядалося питання захисту власності в окупованому Криму. Це стане важливим прецедентом для майбутньої діяльності щодо захисту комунального і державного майна в Криму».

Андрій Щекун

Сам Митрополит Сімферопольський і Кримський Климент назвав постанову “історичною” і зауважив, що таким чином, зокрема, Україна захищає релігійні права українців в Криму.

Водночас юристи наголошують на необхідності вдосконалення українського законодавства, що регулює аспекти відання державним та комунальним майном на тимчасово окупованій території.