Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Як міжнародне гуманітарне право захищає право власності у Криму?

17 червня під час онлайн-вебінару юрист Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний розповів, як міжнародне гуманітарне право може допомогти захистити жертв порушення права власності в окупованому Криму.

«У цій ситуації є одне універсальне правило: будь-якій державі, яка залучена у конфлікт, чи неурядовим збройним формуванням, заборонено знищувати чи привласнювати чуже майно (як публічне, так і приватне), якщо такі дії не викликані безпосередньо військовою необхідністю.»

Оскільки територія Криму є окупованою, а окупація є різновидом збройного конфлікту – норми міжнародного гуманітарного права розповсюджуються і на цю територію.

Захист права власності регулюється низкою міжнародних документів. «Ці положення включають і заборону мародерства, захист рухомого чи нерухомого майна, заборона знищення чи пошкодження цього майна», – підсумував юрист.

Історії відомо кілька випадків, коли такі дії розглядались під час судових процесів.

«Найновішими прикладами таких справ є справа Жермена Катанги, якому інкримінували в рамках міжнародного збройного конфлікту знищення та мародерство цивільного майна (йшлось про знищення цілих сіл). У 2014 році його було засуджено до 12 років позбавлення волі.

Іншим прикладом є справа, що стосується культурних цінностей. Це справа Аль Махді, який був визнаний винним у знищенні храмів у Тімбукту та об’єктів, які відносяться до культурної спадщини Тімбукту.»

Якщо ж брати до уваги ситуацію у Криму, то найбільш поширеними видами порушень були названі:

  • незаконна експропріація («націоналізація») майна держави Україна та приватної власності;
  • вилучення земельних ділянок у їх власників за рішеннями окупаційних судів;
  • знищення нерухомості шляхом зносу за рішенням окупаційних судів РФ;
  • запровадження процедури примусового викупу майна.

Кожна з ситуацій має свої особливості, проте у будь-якому випадку юрист радив звертатись по допомогу до державних органів України та профільних ГО.

«Чому важливо звертатись до національних органів? Для того щоб у прокуратури були на руках матеріали чи свідчення тих осіб, які постраждалих внаслідок порушення права власності. Чим більше у прокуратури буде таких матеріалів, тим більше вона зможе зробити надалі, щоб притягнути до відповідальності цих осіб.»

Відеозапис вебінару: bit.ly/2OItQc3

Презентація: bit.ly/30ydfNO