Як міжнародне гуманітарне право захищає право власності у Криму?
17 червня під час онлайн-вебінару юрист Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний розповів, як міжнародне гуманітарне право може допомогти захистити жертв порушення права власності в окупованому Криму.

«У цій ситуації є одне універсальне правило: будь-якій державі, яка залучена у конфлікт, чи неурядовим збройним формуванням, заборонено знищувати чи привласнювати чуже майно (як публічне, так і приватне), якщо такі дії не викликані безпосередньо військовою необхідністю.»
Оскільки територія Криму є окупованою, а окупація є різновидом збройного конфлікту – норми міжнародного гуманітарного права розповсюджуються і на цю територію.
Захист права власності регулюється низкою міжнародних документів. «Ці положення включають і заборону мародерства, захист рухомого чи нерухомого майна, заборона знищення чи пошкодження цього майна», – підсумував юрист.
Історії відомо кілька випадків, коли такі дії розглядались під час судових процесів.
«Найновішими прикладами таких справ є справа Жермена Катанги, якому інкримінували в рамках міжнародного збройного конфлікту знищення та мародерство цивільного майна (йшлось про знищення цілих сіл). У 2014 році його було засуджено до 12 років позбавлення волі.
Іншим прикладом є справа, що стосується культурних цінностей. Це справа Аль Махді, який був визнаний винним у знищенні храмів у Тімбукту та об’єктів, які відносяться до культурної спадщини Тімбукту.»
Якщо ж брати до уваги ситуацію у Криму, то найбільш поширеними видами порушень були названі:
- незаконна експропріація («націоналізація») майна держави Україна та приватної власності;
- вилучення земельних ділянок у їх власників за рішеннями окупаційних судів;
- знищення нерухомості шляхом зносу за рішенням окупаційних судів РФ;
- запровадження процедури примусового викупу майна.
Кожна з ситуацій має свої особливості, проте у будь-якому випадку юрист радив звертатись по допомогу до державних органів України та профільних ГО.
«Чому важливо звертатись до національних органів? Для того щоб у прокуратури були на руках матеріали чи свідчення тих осіб, які постраждалих внаслідок порушення права власності. Чим більше у прокуратури буде таких матеріалів, тим більше вона зможе зробити надалі, щоб притягнути до відповідальності цих осіб.»
Відеозапис вебінару: bit.ly/2OItQc3
Презентація: bit.ly/30ydfNO