Адвокат, юрист RCHR Микола Кіккас під час вебінару розповів про що варто пам’ятати кримчанам, які хочуть захистити право власності у Європейському суді з прав людини.
За словами адвоката, найпоширенішими видами порушення права власності є вилучення у власників земельних ділянок, знесення будівель, виселення осіб з житла, що перебувало у їх користуванні, а також розірвання договорів оренди житла.
«Хоча за українським законодавством відносини оренди та відносини користування майном є окремими майновими титулами, в розумінні практики Європейського суду – обсяг поняття власності є значно ширшим. Тому це варто враховувати під час звернення»
– коментує Микола.
На регіональному рівні захисту прав людини право власності охороняється Європейською конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, а саме статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції. Щоб визначити, чи потрапляє ваш випадок під захист цієї статті, необхідно перевірити відповідність відносин кільком критеріям:
1) Економічна цінність (вимірюваність у грошовому або іншому економічному еквіваленті);
2) Дійсність (реальність) існування;
3) Конкретність.
Варто пам’ятати, що Європейський суд з прав людини є лише додатковим органом у системі захисту прав людини. Основне ж завдання захисту прав лежить на національних органах влади. Відповідно, ці права мають спочатку мають бути захищені державою. У разі ж якщо держава не змогла цього зробити – є можливість звернутись до Європейського суду з прав людини. Проте у ситуації з Кримом є певні особливості.
«Ситуація з Кримом в даному аспекті складніша, оскільки територія є окупована і де-факто не контролюється Україною. Тому будь-які рішення українських судів чи влади на сьогодні, на жаль, з великою вірогідністю не будуть виконані»
– зазначає юрист.
В таких умовах вичерпати засоби захисту на національному рівні можна через проходження всіх окупаційних судів: починаючи від судів першої інстанції і закінчуючи Верховним судом РФ.
При проходженні захисту на національному рівні адвокат радить звернути увагу на кілька моментів:
1) Позов чи апеляційна чи касаційна скарга мають бути спрямовані на те, щоб порушення права було усунуте. Якщо неможливим є фактичне усунення (наприклад, будинок знесений), необхідно вимагати справедливу компенсацію;
2) У документах на національному рівні слід прямо посилатись на ст. 1 Першого протоколу до Конвенції;
3) Звертати увагу на позовну давність (у більшості випадків вона пропущена);
4) Неможливість перегляду російськими органами влади рішень, постановлених органами влади України;
5) За бажанням можна посилатись на норми міжнародного гуманітарного права (МГП). При цьому з міркувань безпеки доцільно уникати слова «окупація». Якщо є побоювання щодо безпеки, можна обійтись без посилання на МГП в національних судах.
Для того, щоб ефективно показати порушення права власності та подати скаргу до Європейського суду необхідно пам’ятати про такі документи:
Ще більше інформації, схожих ситуацій, аналітики та консультації доступно на нашому сайті krymbezpravil.org.ua/
• Відеозапис вебінару: https://bit.ly/317sYUa
• Презентація: https://bit.ly/2BMzXJJ
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024