Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

До Міжнародного кримінального суду передали більше 700 сторінок доказів злочинів РФ

У грудні 2018 року Прокуратура АР Крим разом з ГО Регіональний центр прав людини передала до Міжнародного кримінального суду (МКС) нове інформаційне повідомлення, що містить докази злочинів РФ проти громадян України на окупованій території півострову. Нова інформація стосувалась депортації та незаконного позбавлення волі українських громадян, зокрема колективного видворення 23 осіб, що на законних підставах прибули та перебували на території Криму. Загалом, до МКС було передано більше 700 сторінок доказів вчинення злочинів окупаційною владою на території півострову.


Усі 23 громадянина були визнані винними у адміністративному правопорушенні та за рішенням місцевого окупаційного суду отримали покарання у вигляді штрафу (5 тис. рублів) та примусового адміністративного видворення “за межі РФ”. До виконання рішення про видворення особи мали перебувати у Центрі тимчасового утримання іноземних громадян, що знаходиться на території РФ в Краснодарському краї. Проте через тимчасову зупинку роботи Керченської переправи, окупаційна влада вирішила  вночі у кузові КАМАЗу вивезти затриманих громадян до КПВВ “Каланчак”.

“Цей випадок не є поодиноким та лише підтверджує загальні тенденції політики РФ на півострові. Наразі РЦПЛ вдалось ідентифікувати 2425 осіб, що були видворені з Криму”

зауважив юрист RCHR Віталій Набухотний

“Найбільше від міграційної політики РФ страждають три категорії населення: ті, хто мав зареєстроване місце проживання в Криму до окупації та відмовився від нав’язаного російського громадянства;
ті, хто проживав у Криму без офіційної реєстрації (що не є порушенням українського законодавства) та ті, хто прибув на півострів після окупації з сімейних, особистих чи інших причин.”
 

“Зазначені дії можна кваліфікувати як воєнні злочини та злочини проти людяності. Зокрема цей випадок порушує статтю 49 Четвертої Женевської конвенції та норму 129 звичаєвого міжнародного гуманітарного права, а відповідно до статті 7 Римського статуту переміщення населення та його депортація є окремим різновидом злочинів проти людяності”, 

– зазначив заступник начальника відділу прокуратури АРК, Андрій Андросов

Заступник також зауважив, що видворення 23 громадян України може бути розглянуте і в контексті статті 8 Римського статуту як незаконне переміщення та незаконне позбавлення волі.

Автори повідомлення звернулись до Офісу прокурора МКС з проханням провести попереднє вивчення ситуації, зокрема, в контексті видворення та позбавлення волі 23 українських громадян для ініціювання розслідування ситуації по Україні в контексті російської агресії.

Адвокат Роман Мартиновський зазначив, що питання злочинів РФ було підняте і під час сайдівенту на зимовій сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи. Правозахисники звернули увагу на те, що видворення, депортація та переміщення населення є зворотною стороною колонізації півострова задля заселення звільнених місць лояльними громадянами РФ. У зв’язку із системним характером порушення прав людини в контексті видворення та депортації, перебуваючи в Страсбурзі, правозахисники висловили свої рекомендації Раді Європи.