З 2014 року Регіональний центр прав людини активно працює над притягненням до кримінальної відповідальності осіб, які скоїли міжнародні злочини під час російсько-українського збройного конфлікту.
Наші експерти та юристи подали вже 13 повідомлень до Міжнародного кримінального суду для ініціювання розслідування злочинів російських посадовців. Серед останніх:
У 2022 році РЦПЛ та Інститут запобігання геноциду імені Лемкіна (США) подали спільне повідомлення з проханням розслідувати вчинення РФ злочину геноциду. Це повідомлення стало результатом масштабних досліджень і збору доказів у період з 24 лютого по 30 вересня 2022 року. У зверненні докладно викладені докази геноциду, вчиненого Уповноваженою Президента РФ з прав дитини Марією Львовою-Бєловою щодо українських дітей та української нації.
В умовах російської окупації діти стали жертвами незаконного усиновлення громадянами Росії. Марія Львова-Бєлова увесь час активно займалася і далі займається влаштуванням українських дітей у російські родини. Її роботу підтримує і сам Володимир Путін. Ці дії є складом злочину геноциду проти української нації з наміром частково її знищити.
Експерти Регіонального центру прав людини спільно з Офісом Генпрокурора та колегами з “Євромайдан-Крим” та Української асоціації міжнародного права зібрали величезний масив доказів присвоєння і руйнування об’єктів культурної спадщини в окупованому Криму. Зокрема, у документі містяться докази руйнування чи привласнення таких об’єктів:
У Повідомленні детально описані форми вчинення злочинів з боку окупантів: незаконний обіг предметів культури, злочинна недбалість у процесі так званої «реставрації» об’єктів культури, проведення незаконних археологічних розкопок, зокрема, розкопок місць поховань та курганів, їх руйнування та пограбування, а також переміщення культурних цінностей з тимчасово окупованої території. Значну кількість об’єктів було знищено також під час будівництва траси «Таврида» і Кримського мосту.
У 2020 році РЦПЛ і Прокуратура АР Крим подали до МКС повідомлення про незаконне присвоєння майна на окупованих територіях. Цей незаконний процес відбувається із застосуванням судової процедури, у результаті якої земельні ділянки вилучаються в жертв без будь-якої компенсації за рішенням створених РФ місцевих окупаційних судів.
Як основний аргумент при зверненні до суду представники окупаційної влади посилаються на «незаконність передачі земельних ділянок у власність» державними органами України. Використання окупаційною владою такої аргументації є порушенням основних принципів міжнародного права, зокрема щодо суверенної рівності держав, а саме – неможливості однієї держави інтерпретувати законодавство іншої держави.
Наприкінці грудня 2019 року Регіональний центр прав людини разом з прокуратурою АР Крим направили повідомлення до МКС, де обґрунтували відповідальність Росії за генерацію потоків внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та зміну демографічної ситуації у Криму. Зокрема, йдеться про відповідальність представників влади РФ за реалізацію політики «інтеграції» та створення атмосфери страху, яка змушує проукраїнське населення Криму покидати півострів та поповнювати категорію внутрішньо переміщених осіб України. Під час роботи над повідомленням було проаналізовано більше 1 тис. протоколів допитів ВПО, що фіксувались правоохоронцями протягом 3 років.
Тільки під час «активної» фази окупації можна виокремити з десяток причин, які штовхали людей до переміщення. Серед них тортури та викрадення активістів і організаторів мирних зібрань, незаконні обшуки та затримання, а також допити, які окупаційна влада називає “профілактичними бесідами”.
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024
пл. Бессарабська, 5, офіс №13, Київ, 01024