Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Право кримчан голосувати на місцевих виборах

№ справи: 24919
Дата подачі скарги:

Факти

Під час місцевих виборів 2015 року заявники були позбавлені можливості проголосувати, оскільки були прописані у Криму. Таким чином, переселенці зіштовхнулись з дискримінацією ВПО в реалізації їх конституційного права на голос. Така проблема є системною для України.

Після безуспішного звернення до усіх судових установ, постраждалими разом з РЦПЛ було вирішено подати скаргу в Європейський суд з прав людини.

За даними Міністерства соціальної політики у березні 2018 року в Україні було зареєстровано майже півтора мільйони ВПО. А відповідно до ООН лише 4% переселенців змогло проголосувати на місцевих виборах, виборовши це право через суд, що було радше винятком з правила.

Втім, відповідно до закону, для того, щоб офіційно зареєструватись на території нової місцевої громади, необхідно підтвердити прав на проживання шляхом пред’явлення права на власність чи на оренду житла. Але велика частка переселенців проживала у домівках своїх друзів та знайомих, не підписуючи ніяких договорів та не маючи можливості прописатись за адресою. Таку саму проблему мали і учасники справи.

Також у переселенців є декілька перешкод, які не дають їм змоги змінити місце реєстрації.

  • При зміні місця прописки, впо втрачають свій статус разом з доступом до відповідних пільг та привілеїв, таких як соціальних виплат, пенсій та іншої допомоги.
  • Кримська прописка спрощує процес перетину кордону між материковою частиною та Кримом. Оскільки у більшості кримчан на півострові залишилось багато родичів та друзів, вони хотіли б їх регулярно та безпроблемно відвідувати. Стара реєстрація дозволяє їм уникнути допитів щодо мети поїздки та зменшує шанси а відмову у в’їзді до окупованої території.
  • Кримська реєстрація також є важливою для людей, оскільки є невидимим зв’язком з їх малою Батьківщиною.
  • У випадку повернення до Криму чи проведення виборів у представництво півострову зміна реєстрації відніме у переселенців можливість взяти участь у процесі.

Цікавим є те, що право голосу не може бути реалізованим на основі довідки ВПО. Хоча місце проживання в ній вказане аналогічно до кримської прописки у паспорті.

Порушення

  • Стаття 25 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права
  • Принцип 22 Керівних принципів з питань внутрішнього переміщення ООН
  • Статті 1 і 2 протоколу 12 Європейської конвенції з прав людини