Контакти
rchr.sev@gmail.com
|

Кримчани VS Національний банк України

№ справи: ----
Дата подачі скарги:

Факти

Відповідно до постанови НБУ №699 «Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони «Крим» уся діяльність банківських установ на півострові була припинена з 6 травня 2014 року.  З листопада того ж року був встановлений контроль за доступом до банківських послуг громадян, які проживали або були зареєстровані на території окупованого Криму. Навіть після внесення змін до постанови у грудні 2014 року, відповідно до яких мешканці півострову могли скористатись банківськими послугами, як тільки отримали довідку про реєстрацію ВПО, становище кримчан не надто поліпшилось. 

Наявність пункту про довідку не тільки не вирішило проблеми, а в деяких випадках навіть призвело до її погіршення.

По-перше, сама процедура її отримання суперечить міжнародним стандартам. У керівництві від агентства ООН у справах біженців із захисту впо йдеться, що «визначення впо не повинно створювати особливий правовий статус, який надають, скасовують або припиняють в окремих випадках; воно повинно слугувати фактографічним описом обставин особи, що використовується для визначення застосовності законів та правил щодо внутрішнього переміщення». В Україні ж даний статус не тільки є особливим, а й потребує постійного підтвердження.

По-друге, навіть у разі отримання необхідної довідки право на користування банківськими рахунками не може бути цілком гарантовано. На жаль, в українських реаліях поширеною є практика призупинення статусу ВПО без попередження осіб.  Банки ж у свою чергу можуть вимагати оперативного підтвердження статусу, за відсутності якого грошові кошти на рахунках блокуються.

По-третє,  не вирішеною залишається і проблема з тими кримчанами, які не є впо, але через політичні обставини не можуть повернутись до Криму або змінити місце прописки, придбавши житло. Задля збереження банківських рахунків, людям доводиться надавати інформацію про неправдиві причини та час їхнього пересування, що загрожує кримінальною відповідальністю.

Порушення

  • Стаття 2 Загальної декларації прав людини
  • Статті 6,8,14 Європейської конвенції з прав людини 
  • Статті 1 протоколу 12 Європейської конвенції з прав людини
Дізнайтесь про деталі справи
Переглянути більше