МН17 – рейс у вічність. Історія дванадцята.

26-річна співробітниця міжнародної правозахисної організації Amnesty International Тесса ван дер Санде летіла на борту Боїнгу рейсу МН17 із сім’єю – батьками та братом - через Куала-Лумпур на відпочинок у Індонезію.

Спеціальна програма Amnesty International, в якій працювала Тесса останнім часом, передбачала допомогу місцевим правозахисним організаціям в Африці.

Тесса навчалася в університетах Утрехта, Неймегена, та здобула ступінь магістра міжнародного права в університеті м. Шеффілда  у Великій Британії, який вона закінчила із відзнакою у 2010 році, після чого ще кілька місяців працювала в університеті, досліджуючи проблеми тероризму. Пол Джеймс Кардуел, заступник ректора університету, відзначає, що Тесса була академічно обдарованою студенткою і користувалась великою повагою студентів та викладачів університету.

До приходу в Amnesty International в січні 2013 року, вона працювала в Міністерстві закордонних справ у Південному Судані. Крім того, вона брала участь в програмах з освіти в галузі прав людини з організаціями в Сьєрра-Леоне, Уганді та Сомалі. Всі, кому пощастило працювати з нею, згадують Тессу як талановитого та перспективного фахівця з прав людини, надзвичайно доброю і з невичерпним почуттям гумору.

 

Пол ван дер Санде та Сьюзан Хійманс, батьки Тесси, пропрацювали у муніципалітеті міста Куійк більше п’ятдесяти років на двох. Колеги відзначають їх надзвичайну корисність для муніципалітету. Пол завжди випромінював спокій і впевненість. Він любив подорожувати  велосипедом і ходити у походи з ночівкою. У його кабінеті висіло фото з дітьми, якими він дуже пишався.

Сьюзан любила природу, співала у аматорському хорі, любила подорожувати, була у Сурінамі та Гані, де допомагала у місцевій школі. Згодом, разом із Тессою вона на деякий час поїхала до Кенії.

Стівен, 29-річний брат Тесси, дуже любив свою молодшу сестру. Останнім часом він жив окремо від батьків, у Роттердамі. Він працював у проекті з захисту акул «Акули в небезпеці». Захоплюючись підводним плаванням, Стівен вперше побачив акул на островах Фіджі, і вони підкорили його. На його сторінці у Facebook багато фотографій підводного світу. Для нього кожна тварина була по-своєму особливою і унікальною.

За ініціативою колег Пола та Сьюзан по роботі у муніципалітеті, було вирішено встановити у мальовничому місці на березі річки Маас пам’ятник на честь трагічно загиблої родини. На відкритті пам’ятника, у присутності сотень мешканців міста, мер міста п. Хілленаар розчулено вимовив: «Пол, Сьюзан, Стівен і Тесса знову з нами». Родичі загиблих розкидали їх прах біля пам’ятника…

Рік Бушшер, друг Тесси, написав: «Зброя, яку ти вибрала, щоб зробити світ кращим, - гуманітарне право. Ти думала, що світ має жити без війн, але коли війна вже почалася, вона має вестися відповідно до правил, перш за все, необхідно утримуватися від нанесення шкоди невинним людям. Дорога Тесс, ти була права, але іронія полягає в тому, що ви були в літаку над зоною ведення бойових дій та незаконно були збиті в повітрі».

На сторінці пам’яті Тесси хтось написав проникливі слова: «Незнакомая и очень близкая, прекрасная Тесса! Больно думать, что злоба и амбиции бессердечных людей убили тебя и сотни других невинных людей. Пусть их накажет Бог. Мне стыдно, что в моей стране есть люди, поддерживающие войну. Прости. Пусть будет мир для всех людей на Земле».

Back to top