Візит Джима Шерідана до України

В Україну прибув Джим Шерідан – доповідач Парламентської Асамблеї  Ради Європи з гуманітарних наслідків кризи в Україні.

Метою візиту пана Шерідана є вивчення ситуації із внутрішньо переміщеними особами зі сходу країни та Криму.

За офіційними даними кількість переселенців з зазначених районів станом на 16 листопада 2014 року була понад  464 тисячі осіб. За оцінками правозахисників та міжнародних спостерігачів, реальна кількість ВПО може бути більшою щонайменше у два рази.

Напередодні свого візиту до України пан Шерідан заявляв: «Враховуючи, що ситуація з безпекою продовжує погіршуватись, кількість постраждалих людей, на жаль, також збільшується. У зв'язку з наближенням суворої зими в Україні, це створює країні загрозу в розміщенні внутрішньо переміщених осіб в інших частинах України, а також впливає на гуманітарну ситуацію в країні в цілому».

Свій робочий візит пан Шерідан почав із зустрічі з представниками неурядових організацій. Сьогодні зранку він мав бесіду з представниками провідних громадських організацій, які займаються вирішенням проблемних питань вимушено переміщених осіб. На ранковій зустрічі був присутнім експерт Регіонального центру прав людини – Роман Мартиновський. Окрім загального обговорення стану справ та зусиль держави і громадянського суспільства в гуманітарній сфері, під час зустрічі було приділено значну увагу питанням забезпечення реальної можливості для переселенців звертатись до суду за захистом своїх прав.

Зокрема, йшла мова про необхідність якнайскорішого впровадження безоплатної вторинної правової допомоги ВПО та звільнення зазначеної категорії осіб від сплати судового збору за звернення до суду.

Також було приділено значну увагу проблемам відмов банків у поверненні депозитів ВПО та блокуванні карток жителям Криму. Правозахисники переконані, що відсутність належного контролю з боку держави і Національного банку, зокрема, створює умови для порушення банками законодавства протягом більш ніж півроку. З одного боку, державні органи скаржаться на відсутність фінансової можливості допомогти всім, хто потребує такої допомоги, а з іншого боку, створюють умови, за яких переселенці не можуть самостійно вирішити численні проблеми через неможливість отримати їх власні кошти від банків. З огляду на це, на думку правозахисників, нещодавно прийнята НБУ постанова № 699, якою кримчан було прирівняно до нерезидентів, не може не викликати подив, розчарування та обурення ВПО.

На завершення зустрічі пан Шерідан висловив вдячність представникам громадянського суспільства, волонтерам за їх активну позицію у справі захисту прав людини та надання безпосередньої допомоги вимушеним переселенцям.

Надалі в Києві також відбулися зустрічі між паном Шеріданом та віце-прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом, представниками української делегації в ПАРЄ, а також представниками міжнародних організацій.

Пан Шерідан пробуде в Україні ще один день, в нього заплановано візит до Харкова де він має зустрітися з представниками Державної служби з надзвичайних ситуацій та місцевими органами влади, відповідальними за захист внутрішньо переміщених осіб, а також відвідати місця розміщення вимушених переселенців і розподілу гуманітарної допомоги.

У грудні 2014 року Джим Шерідан планує відвідати інші області України та проаналізувати умови проживання переселенців.

Back to top