Сьогодні 95-та річниця закінчення Першої світової війни

 

11 листопада 1918 року о 5 годині 10 хвилин у Компьєнському лісі на території Франції між Антантою та Німеччиною було підписано угоду про припинення воєнних дій. Так закінчилась Перша світова війна, яка забрала життя більш ніж 22 мільйонів людей, з них 12 мільйонів – мирних жителів. Геноциду було піддано вірмен, понтійських греків, ассирійців.

Одним з головних міжнародно-правових наслідків війни стало припинення існування Російської, Австро-Угорської, Османської та Німецької імперій.

Минуло лише трохи більше 20 років і світом покотилася Друга світова війна. Історична пам'ять того разу виявилась надто короткою, а бажання світового панування було надто великим, щоб замислюватись над можливими наслідками пострілів броненосця «Шлезвіг-Гольштейн» у напрямку польського Вестерплатте 1 вересня 1939 року.

Коли ми чуємо, що світ 68 років живе у мирі, ми маємо розуміти, що це, з одного боку, так. І життя 22 мільйонів жертв Першої світової війни і 46 мільйонів (цифра може бути й іншою) жертв Другої світової – непомірна плата за ці мирні десятиліття. З іншого боку, локальні війни та конфлікти за післявоєнні роки забрали життя більше 30 мільйонів людей. Політики, які так чи інакше підтримують неонацистські ідеї, з’являються сьогодні як гриби після ядерного дощу у Чорнобильському лісі. Тож нехай чергова сумна дата змусить всіх нас замислитись над тим, чим може закінчитись для людства підтримка ідей світового панування.

     

 

 

Back to top