Міжнародний день боротьби проти смертної кари

Міжнародний день боротьби проти смертної кари (World Day Against the Death Penalty) сьогодні відзначає свій десятирічний ювілей. Цей день був проголошений у 2003 році з ініціативи Всесвітньої коаліції за скасування смертної кари (World Coalition Against the Death Penalty).

В Європі цей день відмічається як Європейський день боротьби проти смертної кари, згідно з рішенням Комітету міністрів Ради Європи від 26 вересня 2007 року.

Кетрін Ештон, Високий представник Європейського Союзу у справах зовнішніх відносин і безпекової політики та Віце-президент Європейської Комісії, зауважила: «Смертна кара – жорстоке, нелюдське та незворотне діяння, що грубо порушує засадниче право людини на життя та гідність. Винесення будь-якого неправомірного судового рішення – від якого не застрахована жодна судова система – несе страшну та незворотну втрату людського життя. Смертна кара не може ані скасувати злочину, за скоєння якого вона покликана карати, ані пом'якшити втрат, що їх понесла жертва. Вона має відійти у минуле, як його пережиток». 

За даними Amnesty International, на кінець 2010 року більш ніж 2/3 країн у світі скасували смертну кару законодавчо або на практиці. Статистика є наступною: 

країни, що скасували смертну кару за всі злочини: 96

країни, що скасували смертну кару за всі злочини, окрім особливих обставин: 9

країни, що скасували смертну кару на практиці: 34

58 країн ще зберегли смертну кару. Єдиною європейською країною, що застосовує смертну кару залишається Білорусь. Загальна кількість країн, що скасували смертну кару законодавчо, чи на практиці - 139.

Back to top