Як кримчани знову стали резидентами у власній державі

Як повідомлялося раніше, 1 вересня 2015 року Київський апеляційний адміністративний суд визнав незаконним та скасував пункт 1 постанови Національного Банку України № 699 від 3 листопада 2014 року, яким кримчан було визнано нерезидентами. Ця постанова набрала чинності з моменту проголошення.

В ході судового розгляду, як у суді першої інстанції, так і в апеляційному суді, представники НБУ стверджували, що прийняття зазначеної постанови було наслідком виконання приписів Закону України «Про вільну економічну зону «Крим» і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», а тому не можуть бути дискримінаційними та незаконними. Під час розгляду справи у Окружному адміністративному суді, колегія суддів підтримала точку зору відповідача, зазначивши у своїй постанові, що виконання приписів закону не може визнаватись дискримінацією.

Розглядаючи апеляційну скаргу позивачів, Київський апеляційний адміністративний суд вирішив звернутися за допомогою до Верховного суду України, який у своїй постанові № 16 від 3 липня 2015 року зробив висновок, що Закон № 1636-VІІІ «не наділяв НБУ повноваженнями визначати статус окремих громадян України ... НБУ був уповноважений лише на встановлення особливого порядку платежів між окупованою й іншою територією України, переміщення між цими територіями готівкових валютних цінностей, а також особливий режим використання російських рублів в Україні».

Виходячи з зазначеного висновку Верховного суду, Апеляційний адміністративний суд скасував постанову суду першої інстанції частково, та прийняв нову постанову, якою визнав пункт 1 постанову НБУ незаконним через перевищення відповідачем його повноважень під час прийняття цієї постанови.

2 вересня НБУ опублікував оголошення, в якому повідомив про визнання незаконним та скасування пункту 1 постанови НБУ від 3 листопада 2014.

10 вересня на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень був опублікований повний текст судового рішення.

Однак це не повна перемога нашої команди, оскільки апеляційний суд відмовився визнавати факт дискримінації кримчан та скасовувати інші дискримінаційні положення постанови НБУ № 699. До того ж, і представники НБУ налаштовані рішуче і збираються подавати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду, незважаючи на те, що  правові висновки, які містяться у постанові Верховного суду України, є обов’язковими для касаційного суду. Вочевидь, Нацбанк буде тиснути на Вищий адміністративний суд з тим, щоб він «зупинив виконання судового рішення». І цілком ймовірно, що суд саме так і зробить – не в інтересах правосуддя, а в інтересах підтримки сумнівного рішення НБУ. Але кримчани переживуть і це, а от сама справа після цього може мати досить цікаве продовження, оскільки ми налаштовані не менш рішуче, ніж Нацбанк в особі його представників і керівництва. І, що найголовніше, з нами правда і закон.

З повним текстом рішення Київського апеляційного адміністративного суду можна ознайомитися за посиланням

Зазначена справа підтримується в рамках проекту Міжнародного Фонду "Відродження" та Фонду стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

Архів новин

Back to top